Historia drzewa oliwnego.
Historia drzewa oliwnego jest ściśle związana z ludzkością. O początkach istnienia tego drogocennego drzewa, historia i mitologia splatają się ze sobą, poruszając różne wątki. Prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiło się w zachodniej Azji, drzewo oliwne rozprzestrzeniło się na całym obszarze Morza Śródziemnego, gdzie jego kult był konsekrowany przez wszystkie religie.
Od czasów starożytnych drzewo oliwne uważane jest za transcendentny symbol duchowości i świętości. Synonim płodności i odrodzenia, odporności na spustoszenia czasu i wojen, symbol pokoju i wartości, drzewo oliwne reprezentowane w mitologii, podobnie jak w religii, naturalny element siły i oczyszczenia.
Obecnie ustalono, że uprawa drzewa oliwnego sięga co najmniej 6000 lat temu: tradycyjne opowieści, teksty religijne i znaleziska archeologiczne są tego dowodem.
Prawdopodobnie roślina ta miała swoje pierwotne siedlisko w Syrii, a pierwszymi ludźmi, którzy pomyśleli o przekształceniu dzikiej rośliny w gatunek domowy, były niewątpliwie ludy mówiące językiem semickim.
Z Syrii łatwo było ją przeszczepić do Grecji, gdzie znalazła nieoczekiwaną fortunę i zastosowanie, które uczyniły ją niezastąpioną dla starożytnych ludów Morza Śródziemnego.
Aby potwierdzić tysiącletnią historię drzewa oliwnego, przypominamy, jak tradycja umieszcza „Górę Oliwną” przed starożytną Jerozolimą lub jak często w „Starym Testamencie” śpiewa się piękno tej rośliny (zob. Księga proroka Izajasza, gdzie Bóg Izraela jest porównany do wspaniałości drzewa oliwnego).
W Biblii jest około siedemdziesięciu cytatów. Z drugiej strony, że był to symbol, wyjaśnia również epizod gołębicy powracającej do Arki Noego z gałązką oliwną w dziobie. Samo imię Jezusa, christos, oznacza po prostu namaszczenie. Biblia mówi, że to anioł dał Setowi, trzeciemu synowi Adama, trzy nasiona, które po śmierci jego ojca wsadził w usta. Tak więc cedr, cyprys i drzewo oliwne wyrosły z popiołów Adama.
W tradycji chrześcijańskiej od wieków oliwa z oliwek była używana do sprawowania niektórych sakramentów: bierzmowania, święceń kapłańskich, ostatniego namaszczenia. Jest to gałązka błogosławionego drzewa oliwnego, którą w Niedzielę Palmową rozdajemy wszystkim wiernym na pamiątkę zmartwychwstania i jako symbol pokoju.
W starożytnej Grecji zwycięskim Ateńczykom ofiarowano wieniec z drzew oliwnych i ampułkę z oliwą; podczas gdy starożytni Rzymianie przeplatali gałązki oliwne, tworząc korony, którymi nagradzali najdzielniejszych obywateli.
Komentarze
Prześlij komentarz