Corleone, magiczne miasto na Sycylii
Corleone to miasto dobrze znane wszystkim fanom „Ojca chrzestnego”. Choć w rzeczywistości Ford Coppola nie nakręcił w nim żadnej sceny do filmu, jego nazwa stała się nazwiskiem tytułowej postaci filmu i książki. Nie tylko Corleone, ale również same Włochy, a dokładniej Sycylia, utożsamiane są z działalnością mafii. Choć miasteczko stało się popularnym punktem turystycznym przede wszystkim z tego powodu, mieszkańcy starają się walczyć z negatywnymi stereotypami.
Jakie atrakcje czekają na turystów?
Corleone leży w odległości ok 60 km od stolicy Sycylii – Palermo. Położenie w okolicach gór sprawia, że uliczki są strome, wąskie i bardzo kręte. Miasto znajduje się na wzgórzu, a teren ponad nim należy do trudno dostępnych i dzikich. Z tego względu, to właśnie tam przez wiele lat ukrywali się szefowie mafii. Jednak Corleone to nie tylko historia mafijnych porachunków, ale również bogactwo zabytków sakralnych oraz specyficzny włoski klimat. Turyści zmęczeni po całodziennej wędrówce mogą zrelaksować się w jednej z lokalnych knajpek lub trattorii.
Corleone – historia miasta i najważniejsze zabytki
Corleone było cenione ze względów strategicznych, z uwagi na korzystne położenie między dwoma ważnymi miastami – Palermo i Agrigento. Z tego względu, w IX wieku miasto padło łupem Arabów, którzy wznieśli w nim wiele budynków obronnych i w dużym stopniu rozwinęli ekonomię. W XIII wieku Corleone stało się własnością królewską, a w XV wieku było kolejno sprzedawane panom feudalnym. Nowsza historia miasta jest ściśle związana z dziejami sycylijskiej mafii. Urodzili się tutaj najbardziej znani przedstawiciele klanów – Michele Navara, Salvatore Riina czy Bernardo Provenzano . Ostatni z nich ukrywał się przez ponad 40 lat i dopiero w 2006 roku został złapany właśnie w okolicach Corleone.
Popularność, jaką przyniosła miastu książka oraz film „Ojciec chrzestny”, została wykorzystana przez mieszkańców. Spacerując uliczkami, można w kilku miejscach natknąć się na fotografie aktorów grających w filmie oraz uliczne kramy, na których można zaopatrzyć się w tematyczne koszulki i alkohole.
Jakie zabytki warto zwiedzić podczas spaceru po mieście?
Kościoły – nie tylko Corleone, ale również całe Włochy słyną z doskonale zachowanej sztuki sakralnej. Miejscowość określa się mianem „miasta stu kościołów” i choć z pewnością nie uda się nam zobaczyć wszystkich obiektów, kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Chiesa Madre pochodzi z XIV wieku, jednak w całej swojej historii była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana. Na uwagę zasługują rzeźby św. Filipa i św. Błażeja, które znajdują się w środku budynku i pochodzą z XVI i XVII wieku. Wstąpmy także do Chiesa dell'Addolorata z XVIII wieku i Chiesa di Santa Rosalia z XVII wieku. W ich wnętrzu można podziwiać wspaniałe freski. Będąc na obrzeżach miasta, warto udać się do kościoła Kapucynów , gdzie zachowały się zachwycające malowidła autorstwa Pietra Novelli.
Stare Miasto – warto przespacerować się średniowiecznymi uliczkami Corleone, aby poczuć specyficzny klimat miejscowości. Po drodze można podziwiać barokowe fasady kościołów i zachowaną architekturę pałaców: Pretorio czy Cammarata , który obecnie pełni rolę ratusza. Na uwagę zasługują zwłaszcza drzwi, których autorem jest rzeźbiarz Corleonese Biagio Governali.
Warto przespacerować się także do pałacu Provenzano , gdzie mieści się siedziba muzeum archeologicznego.
Co jeszcze można zwiedzić, będąc w mieście?
Muzea – na uwagę zasługuje przede wszystkim Museo Civico di Corleone , które powstało w 1991 roku. W jego wnętrzu można podziwiać eksponaty z czasów prehistorycznych, hellenistycznych, średniowiecznych aż po współczesność.
To miejsce z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom historii, a zwłaszcza tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o dziejach Sycylii. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym budynku zakupionym od rodziny Provenzano.
Osoby, które są zainteresowane historią mafii w tym regionie, powinny odwiedzić budynek C.I.D.M.A. ( Centro Internazionale di Documentazione sulla Mafia e del movimento Antimafia ), czyli Międzynarodowe centrum dokumentacji na temat mafii i ruchu przeciwko mafii. W środku zachowane zostały dokumenty związane z procesem słynnych przedstawicieli Cosa Nostry oraz pamiątkowe fotografie Letizia Battaglia.
Parco naturale della Cascata delle due Rocche – to park krajobrazowy położony niedaleko historycznego centrum miasta. Spacerując niewielką ścieżką, wokół której rosną topole, wierzby i wiązy, dotrzemy do wodospadów. W tym miejscu w czasach starożytnych znajdował się akwedukt. Jego pozostałości zachowały się do dziś. To doskonałe miejsce, aby odpocząć po męczącej, całodniowej wędrówce.
Komentarze
Prześlij komentarz