Generał Carlo Alberto Dalla Chiesa
Urodził się w Saluzzo, region Piemontu, we włoskiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Ojciec i dziadek Carla Alberto Dalla Chiesa służyli w karabinierach, od momentu powstania tej formacji w 1814 roku, służyli dla obrony prawa i powstałego państwa włoskiego w 1861 roku.
W Corleone Carlo Alberto Dalla Chiesa, pełnił służbę jako młody 28 - letni kapitan, który poraz pierwszy zetknął się z Totò Riina, Bernardo Provenzano i Luciano Leggio. Posterunek karabinierów na którym pracował, prowadził dochodzenia w zabójstwach dokonanych przez Luciana Leggio na ówczesnych mieszkańcach miasta. Ofiarami byli zarówno Placido Rizzotto jak i lekarz Michelle Navarra, słynny boss Corleone.
W latach 70 - był odpowiedzialny za antyterrorystyczną kampanię wymierzoną w Czerwone Brygady, które swoją destrukcyjną działalność prowadziły w północnych Włoszech We wrześniu 1974 roku doprowadził do aresztowania jej założycieli - przywódców: Renato Curcio i Alberto Franceschini.
Powrót na Sycylię nastąpił 30 kwietnia 1982 roku . Nominacja na stanowisko Prefekta Palermo nastąpiła dzień później . Carlo Alberto Dalla Chiesa miał podłożyć kres przemocy panującej wówczas na ulicach miasta, która była rezultatem krwawej i bezwzględnej wielkiej wojnie klanów.
Po objęciu stanowiska – z biegiem czasu – odkrył, że w wielu urzędach publicznych, a nawet w prefekturze obecni byli ludzie mafii (jednym z pracowników był brat dr. Josepha Miceli Crimiego, który zamieszany był w rzekome porwanie bankiera Michele Sindony).
Joseph M.Crimi ujawnił nazwiska wielu członków Loży Masońskiej.
Od tego czasu mafia sycylijska niechętnie przyglądała się jego pracy. Na słowa otuchy i wsparcia mógł liczyć ze strony zwykłych ludzi i osób z najbliższego grona. W prasie pojawiały się uszczypliwe uwagi, a nawet obelżywe pogłoski. Porównywano go z „Żelaznym Prefektem” Cesare Morim (prefekt za czasów Benito Mussolini).
Pomawiano go o to, że uważa Sycylijczyków za kryminalistów i podważa autonomię Sycylii. Spotykał się z niechęcią ze strony polityków, głównie z Partii Chrześcijańsko - Demokratycznej .
3 września 1982 roku został zastrzelony – razem ze swoją drugą żoną Emanuelą Setti Carraro i agentem Domenico Russo – w zasadzce na Via Carini. Zabójcy (w sumie osiem osób, czterech na motocyklach i czterech w samochodzie BMW) oddali strzały w kierunku pojazdu Lancia, którym się we trójkę poruszali. Później jeden z zamachowców wysiadł z samochodu i oddał kilka strzałów dla pewności.
Dalla Chiesa zginął na zlecenie bossa mafijnego Salvatore Riina. Wykonawcami zabójstwa byli m.in. Giuseppe Greco (we wrześniu 1985 r. został zastrzelony na polecenie Riiny) i Giuseppe Lucchese (odsiaduje dożywocie).
Tuż przed śmiercią (tego samego dnia) spotkał się z konsulem Stanów Zjednoczonych w Palermo, Ralphem Jonesem. To jemu generał powiedział o niewielkiej (wręcz braku) pomocy ze strony władz włoskich i jawnej współpracy mafii z lokalnymi politykami. Dalla Chiesa liczył, że rząd amerykański wywrze naciski na rząd włoski, aby ten podjął zdecydowane działania.
Komentarze
Prześlij komentarz