Sycylijska flaga

Historia flagi sycylijskiej sięga kilka wieków wstecz. Jak się okazuje Corleone odegrało główne znaczenie w barwach flagi. To był koniec marca w 1282, kiedy powstała konfederacja dwóch sycylijskich miast Palermo i Corleone. Założono sojusz na potrzeby wydalenia Andegawenów z wyspy. Kilka dni później, dokładnie 3 kwietnia 1282 r.,  zawarty został pakt między Palermitanami a Corleonesi w celu walki ze wspólnym wrogiem.  Sojusz ten zatwierdzono aktem notariusza Benedetto z Palermo i to właśnie w tym momencie narodził się sztandar wolnych, zjednoczonych Sycylijczyków, łączący kolory obu miast.

Czerwony na sycylijskiej fladze przedstawia Palermo, a żółty jest symbolem Corleone.
Od tego czasu sztandar symbolizuje duchową jedność Sycylijczyków. 


Po środku dwubarwnej flagi Triskelion (Trinacria) , przedstawiający meduzę z głową kobiety, do której dołączone zostały trzy nogi zgięte w kolanach. Na głowie postaci można dostrzec namiastkę włosów, które wyglądają jak zaplątane pomiędzy sobą węże, a spośród nich wystają trzy łany zboża oraz skrzydła.


Każdy z elementów sztandaru Sycylii ma swoje szczególne znaczenie.
Meduza jest symbolem szczęścia i pomyślności. Sycylijczycy od wieków symbolem meduzy, przyozdabiali  domy, ceramikę, maski jak również grobowce.Trzy zgięte nogi postaci symbolizują trzy najbardziej wysunięte przylądki wyspy: Capo Boeo – na zachód, blisko Marsala, Capo Passero – na południe, blisko Syrakuz oraz Capo Perolo – na północny wschód, koło Messyny. Jak mówi legenda, powstały one dzięki trzem nimfom, które biegały po świecie, tańczyły oraz zbierały owoce z najbardziej żyznych i pięknych miejsc, jakie spotkały. Kiedy każda z nich dotarła do miejsca szczególnej urody, zatrzymała się i wrzuciła do morza wszystkie dobra, jakie do tej pory znalazła. Wtedy woda zapieniła się, zawrzała i rozpromieniając się najpiękniejszymi barwami stworzyła wyspę w kształcie trójkąta – Sycylię.

Trzy kłosy zboża mają zapewnić Sycylijczykom obfitość, żyzność oraz bogactwo.
Symbol wyspy znajdziecie na wyrobach ceramicznych, np. na misach czy talerzach.


Będąc na Sycylii możecie także kupić dla siebie lub dla swoich bliskich figurki lub nieśmiertelne magnesy na lodówkę z podobizną kobiety-meduzy.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Amaro , eliksir z Corleone

Corleone, magiczne miasto na Sycylii

Totò Riina - Ojciec Chrzestny z Corleone