C.I.D.M.A muzeum, Centrum Międzynarodowe Dokumentów o Mafii i Ruchu Antymafijnym

CIDMA  w Corleone


Dziś przybliżę Państwu wyjątkowe miejsce w Corleone, CIDMA . To oczywiście skrót od nazwy , która w języku polskim brzmi tak: Międzynarodowe Centrum Dokumentacji na temat Ruchu Mafijnego i Antymafijnego. Jest to muzeum. Nie znajdziemy tu jednak ani obrazów, posągów czy figur lecz ważne dokumenty i fotografie, które opisują niedaleką przeszłość miasta Corleone i ludzi , którzy przyczynili się do brudnej "sławy" na  całym świecie, ściągając rzesze turystów z wielu zakątków. Zacznijmy od początku.
C.I.D.M.A mieści się w kompleksie świętego Ludwika . To zabytkowy dwupiętrowym pałac, połączony z kościołem świętego Ludwika z XVII wieku, z pięknym krużgankiem, który w ówczesnym czasie był miejscem życia towarzyskiego, kulturalnego i ekonomicznego. Aż do 1968 roku, mieścił się tutaj  sierociniec dla dziewcząt , które były starannie przygotowywane do życia w rodzinie  przez tutejsze siostry zakonne.  W tym zabytkowym pałacu powstało muzeum CIDMA. 12 grudnia 2000 roku odbyła się inauguracja w obecności ówczesnego Prezydenta Republiki Włoch Carlo Azeglio Ciampi, Wiceprezydenta, Sekretarza Generalnego ONZ Pino Arlachi.
Celem stowarzyszenia non-profit, które założyło muzeum CIDMA, było i jest promowanie badań i wiedzy na temat zjawiska mafii i ruchu przeciw mafii.  

Każdego roku tysiące turystów odwiedza muzeum i dzięki temu ma okazję poznać intensywny przekrój sycylijskiej historii.  Dzięki recenzjom odwiedzających turystów , przez trzy lata z rzędu CIDMA otrzymała prestiżowy certyfikat jakości Tripadvisor.



Ścieżka wewnątrz muzeum CIDMA wije się przez kilka głównych pokoi.  Każdy z nich ma swój wyjątkowy charakter. Zacznijmy od tego , w którym mieszczą się foldery.

Pokój folderów

Przechowywane są tutaj dokumenty tzw. „Maxiprocesso”, za pomocą których w 1986 r. rozpoczęto proces trwający 6 lat, w którym oskarżonych było  475 mafiosów.



 Do procesu doszło dzięki dochodzeniom i śledztwom trwającym kilka lat, oraz dzięki aresztowaniu mafiosa Tommaso Buscetty w 1983 r. W Brazylii. Tysiące ręcznie zapisanych stron, w kilkuset folderach, to zeznania, dochodzenia i śledztwa. Giovanni Falcone osobiście przesłuchiwał Tomasso Buscettę i wszystko skrzętnie zapisywał. Kilkaset zapisanych stron z zeznań Buscetty, ujawnia formę, strukturę, zasady działania i nazwę cosa nostra.
Wszystkie dokumenty, które znajdziemy w CIDMA zostały przekazane przez Izbę Karną Sądu w Palermo i są świadectwem pracy sędziów Giovanni Falcone i Paolo Borsellino, którzy przepłacili Maxiprocesso własnym życiem, ginąc kilka miesięcy po jego zakończeniu.



Kolejne miejsce, to:
Pokój wiadomości
W tym miejscu fotografie Letizii Battaglia, ukazują jakich sposobów i znaków używała mafia.
Ta słynna pani fotograf , o niekwestionowanych umiejętnościach,  potrafiła uchwycić najdrobniejszy szczegół, w którym mafia pozostawiała swoje  "ślady"  naznaczając ogrom swojego istnienia oraz strategię komunikacji z tymi, którzy się jej nie podporządkują. Lata 70 i 80 ubiegłego stulecia , to intensywny i jakże niebezpieczny czas pracy Letizii Battaglia, efekty którego możemy oglądać w muzeum CIDMA w Corleone.






Pokój bólu

To miejsce pełne jest obrazów przedstawiających ból i cierpienie, które spowodowało przynależność do różnych mafijnych klanów.  Są to zdjęcia Letizii Battaglia i jej córki Shobha. Fotografie Letizii Battaglia są krwawe i przedstawiają ból, który, jak mówi artysta jest "we mnie". Shobha, córka słynnej fotograf,  talent do zdjęć odziedziczyła po matce, potrafiła doskonale uwiecznić rozpacz na twarzach tych, którzy stracili najbliższych, zabitych przez mafię. Na scenie pojawia się tylko jeden element: ból utraty ze strony żon, matek, dzieci. 





Fotograf uwieczniła te tragiczne sytuacje mordu używając czarno-białych zdjęć, to ofiary najbardziej brutalnych zabójstw mafii. Krwawe obrazy często równoważone są spojrzeniami dzieci zagubionych w pustce i oszołomionych widokiem krwi. Wizerunek kobiet w bólu jest częstym obrazem, który na ścianach muzeum CIDMA demonstruje, jak wiele smutku i cierpienia przysporzyła działalność mafii, a jednocześnie przymuszała do zmowy milczenia, słynna omertà.


Pokój poświęcony Generałowi

Carlo Alberto Dalla Chiesa



W tym pokoju, poświęconym Generałowi Carabinieròw Carlo Alberto Dalla Chiesa, zabitemu przez mafię w Palermo 3 września 1982 r. wraz z żoną,  zgromadzone są fotografie głównych bossów mafii z Corleone i Palermo: Totò Riina, Bernardo Provenzano, Leoluca Bagarella, Luciano Liggio, Vito Ciancimino, Salvo Lima.. 





oraz materiały przedstawiające osoby, które przeciwstawiły  się organizacji zorganizowanej którą jest cosa nostra: Boris Giuliano, Libero Grassi , Placido Rizzotto, Rita Atria. Każda z tych osób ma swoją historię, którą dokładniej może przybliżyć przewodnik po muzeum CIDMA.


    Zamach na Cesare Terranova

Trzydzieści lat wcześniej, tu w mieście Corleone, nie mówiło się o mafii. Zwyciężał strach i poddanie, omertà, czyli "nie widzisz, nie słyszysz, nie mówisz...będziesz żyć 100 lat"..tak mawiają w Corleone ludzie starszej daty, którzy to dobrze znają zasady warte przestrogi.

Dziś, temat walki z zorganizowaną przestępczością, z mafią, obecny jest w każdej szkole w Corleone. Nowe pokolenie nareszcie może oddychać "zapachem wolności".


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Amaro , eliksir z Corleone

Corleone, magiczne miasto na Sycylii

Totò Riina - Ojciec Chrzestny z Corleone